Election Connection

Primary Election Candidates – April 23, 2024

THROUGHOUT THE STATE
President of the United States

Democratic Candidates
Joseph R. Biden Jr.
Dean Phillips

Republican Candidates
Nikki R. Haley
Donald J. Trump

United States Senator

Democratic Candidates
Robert P. Casey Jr.
(Lackawanna County)

Republican Candidates
Dave McCormick
(Allegheny County)

Attorney General

Democratic Candidates
Jack Stollsteimer (Delaware County)
Eugene Depasquale (Allegheny County)
Joe Khan (Bucks County)
Keir Bradford-Grey (Philadelphia County)
Jared Solomon (Philadelphia County)

Republican Candidates
Dave Sunday (York County)
Craig Williams (Delaware County)

Auditor General

Democratic Candidates
Malcolm Kenyatta (Philadelphia County)
Mark Pinsley (Lehigh County)

Republican Candidates
Tim Defoor ( Dauphine County)

State Treasurer

Democratic Candidates
Ryan Bizzarro (Erie County)
Erin McClelland (Allegheny County)

Republican Candidates
Stacy Garrity (Bradford County)

THROUGHOUT THE COUNTY OF DAUPHIN
Representative in United States Congress (10th Congressional District)

Democratic Candidates
Janella Stelson (Lancaster County)
Sharmaine Daniels (Dauphin County)
Mike O’Brien (Dauphin County)
Rick Coplen (Cumberland County)
Blake Lynch (Dauphin County)
John Broadhurst (York County)

Republican Candidates
Scott Perry (York County)

Senator in the General Assembly (15th Senatorial District)

Democratic Candidates
Alvin Q. Taylor (Lower Paxton Township)
Patty Kim (City of Harrisburg)

Republican Candidates
Nick DiFrancesco (Lower Swatara Township)
Ken Stambaugh (Lower Paxton Township)

Representative in the General Assembly (103rd Legislative Districts)

Democratic Candidates
Nate Davidson (Dauphin County)
Mercedes Evans (Cumberland County)
Laura Harding (Dauphin County)
Tina L. Nixon (Dauphin County)
Jesse Monoski (Cumberland County)

Republican Candidates
Cindi Ward (Cumberland County)

Representative in the General Assembly (104th Legislative Districts)

Democratic Candidates
Dave Madsen (City of Harrisburg)

Republican Candidates
No Candidate

Representative in the General Assembly (105th Legislative Districts)

Democratic Candidates
Justin C. Fleming (Susquehanna Township)

Republican Candidates
No Candidate

Representative in the General Assembly (106th Legislative Districts)

Democratic Candidates
No Candidate

Republican Candidates
Tom Mehaffie (Lower Swatara Township)

Representative in the General Assembly (125th Legislative Districts)

Democratic Candidates
Gene Stilp (Middle Paxton Township)

Republican Candidates
Joe Kerwin (Upper Paxton Township)

Delegate to the Democratic National Convention
(5 Persons)

Committed to Joseph R. Biden Jr.**
Justin Douglas**
Rogette Harris**
Matt Roan**
Lisa Kennedy**
Justin Fleming**

Delegate to the Republican National Convention
(3 Persons)

Susan C. “Sue” Helm
Sam Herbert
Charlie Gerow
George H. Margetas
Joan Herbert
Tony Agbay
Jeff Haste

Alternate Delegate to the Republican National Convention (3 Persons)

Allie Kutz
Tony Agbay
Charlie Gerow

HELPFUL ELECTION LINKS